ورود / عضویت

با ترندهای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری در سال ۲۰۲۴ آشنا شوید

همانطور که در سال 2024 پیش میرویم، چشم انداز رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری یک‌بار دیگر دستخوش تغییرات عمیق شده است.

چالشهایی که با آن روبرو هستیم، یعنی ایجاد تعادل بین زیباییشناسی و عملکرد، انطباق با رفتارهای دائماً در حال تغییر کاربر و برآورده کردن خواستههای مخاطبان، بیش از همیشه ضروری هستند.

اگر شما یک طراح UI/UX هستید که به دنبال الهام گرفتن هستید یا صاحب محصولی هستید که قصد دارید برند خود را به سمت آینده سوق دهید، در سفری به ترندهای طراحی UI در سال 2024 به ما بپیوندید. در این مطلب، ما به طراحی‌های پیشرفته میپردازیم پس با سایت‌لاینر همراه باشید.

طراحی مولد


طراحی مولد یکی از ترندهای نوظهور طراحی UX است که از هوش مصنوعی و الگوریتمها برای ایجاد رابطها و تجربیات کاربری پویا و سازگار استفاده میکند. میتوانید بهطور خودکار طرحبندی، طرحهای رنگی، انتخابهای تایپوگرافی و حتی محتوا را بر اساس تعاملات کاربر، ورودی دادهها یا پارامترهای از پیش تعریفشده ایجاد کنید.

تایپوگرافی برجسته


این سبک همچنان در میان ترندهای طراحی وبسایت در سال 2024 باقی مانده است. این به ما اجازه میدهد تا یک بیانیه بنویسیم و فوراً توجه کاربر را به خود جلب کنیم. استفاده استراتژیک از تایپوگرافی برسجته، شخصیت را به رابطها تزریق میکند و سلسله مراتب بصری ایجاد میکند که افراد را بدون زحمت از طریق محتوا راهنمایی میکند.

علاوه بر این، برای جذابتر کردن طرحهای خود، میتوانید تایپوگرافی برسجته را با سبکهای دیگر مانند سه بعدی، ایتالیک یا حتی تصاویر ترکیب کنید.

گرادینت‌های پیچیده و متحرک


در سال 2024، گرادینتها، صحنه طراحی UI/UX را طوفانی کردهاند و بُعد جذاب و پویا را به رابطهای دیجیتال معرفی کردهاند. گرادینت همراه با دیگر ترندهای طراحی UI، نشاندهنده انحراف از طرحهای رنگی ثابت است و به ما فرصتی میدهد تا تجربیات کاربر فراگیر و از نظر بصری چشمگیر ایجاد کنیم.

با گرادینت‌های پیچیده و متحرک، عمق، غنا و حس پیچیدگی را به عناصر رابط کاربری مانند پسزمینه و سرصفحهها معرفی میکنید و پسزمینهای جذاب برای محتوا فراهم میکنید. علاوه‌بر این، به استفاده از روانشناسی رنگ برای برانگیختن احساسات خاص یا انتقال پیامهای برند فکر کنید.

گلاسمورفیسم


ترندهای رابط کاربری ۲۰۲۴ از عناصر شیشهمانند مات الهام میگیرند و حس عمق، شفافیت و زیباییشناسی شیشههای مات را در رابطهای دیجیتالی گنجاندهاند. این افکت را میتوان روی عناصر مختلف UI و VI مانند کارتها، مدالها یا صفحات ناوبری اعمال کرد.

اگرچه این روند طراحی سالهاست که وجود داشته است؛ اما هرگز منسوخ نشده است. درست مانند صنعت مد، چرخههای خاصی وجود دارد. ترندها در طول هر چرخه مطابق با سلیقه ما تطبیق مییابند و در سطح بالایی قرار میگیرند.

واقعیت افزوده (AR)


وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی از AR استفاده میکنند و محبوبیت آن هر روز بالا میرود. با این حال، پس از ارائه Visual Pro توسط اپل، مردم احتمالاً یک بار دیگر به این فناوری باز خواهند گشت.

اپل بی‌گدار به آب نمی‌زند، آنها انتظار دارند AR سودآور باشد. بنابراین تقاضا برای رابطهای کاربری با پشتیبانی از واقعیت افزوده دوباره افزایش خواهد یافت.

با استفاده از این فناوری، میتوانید مرزهای دنیای فیزیکی را گسترش دهید و آن را با دنیای دیجیتال ادغام کنید. بنابراین، مردم امکانات بیشتری با محصول شما خواهند داشت. در حال حاضر، اگر برنامهها یا پروژههای آموزشی ایجاد کنید که به کاربران کمک میکند در محیطهای خطرناک کار کنند، AR یک گزینه عالی است.

اثر اختلاف منظر


این یک تکنیک بصری است که اغلب برای ایجاد عمق و حس غوطه‌وری در یک وب‌سایت یا برنامه استفاده می‌شود. اسکرول کردن حس عمق را در رابط کاربری ایجاد می‌کند و آن را از نظر بصری جذاب‌تر می‌کند. این کار با حرکت دادن عناصر پس‌زمینه، میانه و پیش‌زمینه با سرعت‌های مختلف به دست می‌آید که توهم فضای سه‌بعدی را ایجاد می‌کند.

هنگام کار با این ترندهای رابط کاربری در سال 2024، همچنان باید روی ریسپانسیو بودن آن در دستگاه‌ها و اندازه‌های مختلف صفحه نمایش تمرکز کنید. به ویژه کاربران موبایل باید تجربه‌ای روان و لذت‌بخش داشته باشند.

بروتالیسم


این یک رویکرد مینیمالیستی و تا حدودی بحث برانگیز برای طراحی وب است. این سبک با الهام از بروتالیسم معماری، با زیباییشناسی واضح، خام و اغلب غیر متعارف مشخص میشود.

در سال 2024، ترندهای طراحی وب سایت ماژولار بودن و جداسازی بلوکهای معنایی را به ارمغان میآورد. میتوانید روی تضاد اندازه در متن، تصاویر و عکسها بازی کنید. به این ترتیب، عناصر متضادی را در خدمات طراحیUI /UX خود معرفی میکنید که از پس زمینه عمومی متمایز هستند.

هایپررئالیسم


با استفاده از این ترندهای طراحی رابط کاربری، رابطهای کاربری و تجربیاتی ایجاد میکنید که از نزدیک اشیا و محیطهای دنیای واقعی را به شیوهای بسیار دقیق و واقعی تقلید میکنند. حوزه کاربرد شامل برندسازی، برنامههای کاربردی، ماکآپها و غیره است. هدف در اینجا ایجاد تجربیات کاربر فراگیر و جذاب است.

یک طراح میتواند از تکنیکهایی مانند رندر واقعی، مدلسازی سهبعدی و انیمیشنهای پیشرفته استفاده کند تا کاربران احساس کنند با اشیاء فیزیکی در تعامل هستند. هایپررئالیسم این احساس را ایجاد میکند که «آنچه را میبینم دریافت میکنم» و در نتیجه وفاداری به برند را افزایش میدهد.

WebGL/3D


در سال آینده، سه بعدی به لطف ابزارهای نوظهور متناسب با WebGL در دسترستر خواهد شد. این یک API جاوا اسکریپت برای ارائه گرافیکهای تعاملی سه بعدی و دو بعدی در مرورگرهای وب است. این شامل تصاویر سه بعدی، انیمیشنها، و اشیاء سه بعدی تعاملی است که تجربیات کاربری را از نظر بصری جذاب‌تر و فراگیرتر میکند.

شبکههای الگوریتمی

با این ترندهای طراحی وب سایت، شما یک مطالعه طولانی را به چندین حوزه منطقی تقسیم میکنید تا توجه بیننده را کنترل کنید. با این حال، هیچ قانون دقیقی در مورد اینکه فرد باید چند منطقه را ایجاد کند، وجود ندارد. شما خواندن طولانی را به عنوان زنجیرهای از بلوکها با اهمیت یکسان در نظر میگیرید.


7 شبکه الگوریتمی اساسی وجود دارد که میتوانید در خدمات طراحیUI /UX خود از آنها استفاده کنید. ما میتوانیم یک «نردبان» را مشخص کنیم، جایی که شما از حرکت طبیعی و مورب چشم بیننده پشتیبانی میکنید.

با این حال، هنگام استفاده از این ترندهای طراحی وب سایت 2024، باید مراقب باشید که کاربر را سردرگم نکنید. بلوکهای مساوی در شبکههای معمولی مانند باید نوعی تمایز داشته باشند.

تصاویر متحرک

انیمیشنها و تعاملات خرد همچنان به شکل دادن به تجربیات کاربر در سال 2024 ادامه میدهند. با این حال، یک تغییر جزئی وجود دارد: تمرکز به سمت احساسات و زمینه طراحی تغییر کرده است. برای مثال، مایکروسافت در ارائه اخیر خود به این ترندهای طراحی UX روی آورد و بر نمایش زمینه رابطهای خود تمرکز کرد.


ما معتقدیم که مایکروسافت دیزاین این رویکرد را از اپل دریافت کرده است: آنها در نهایت متوجه شدند که این احساسات هستند که محصول را میفروشند، نه دکمهها.

از ترندهای طراحی رابط کاربری در سال 2024 بهره ببرید

با گنجاندن این ترندهای رابط کاربری 2024 در جریان کار و استراتژیهای محصول خود، نه تنها با مشتری‌ها و کاربرها مرتبط باقی میمانید، بلکه زندگی کاربران خود را آسانتر و لذتبخشتر میکنید. به یاد داشته باشید، ترندهای سال 2024 فقط به زیباییشناسی مربوط نمیشود. آنها در مورد ایجاد تجربیاتی هستند که تأثیری ماندگار بر جای میگذارد و باعث موفقیت محصولات شما میشود.

ترکیب جدیدترین ترندهای طراحی وب سایت به تجربه زیادی نیاز دارد. با ما تماس بگیرید تا وب‌سایتی را طراحی کنیم که برای سالهای آینده همچنان ترند باقی بماند و مخاطبان هدف شما را جذب کند.

Designed with ❤️ by Siteliner team